12Buy מתנות ממותגות
0
Page 1
0
Page 1
0
Subtotal: 0

הרשימה שלך עדיין ריקה

עוד שניה היא עולה על הקורקי ובורחת.

למה שלא נפנק אותה במשהו?

המוצרים שלנו

מגזין 12Buy

שמירה על איכות הסביבה

שמירה על איכות הסביבה

שמירה על איכות הסביבה הפכה לאחת הסוגיות הדחופות והחשובות ביותר העומדות כיום בפני האנושות. ככל שההתחממות הגלובלית מתגברת, זיהום האוויר מתפשט ומינים רבים של בעלי חיים נמצאים בסכנת הכחדה, הגנה על כדור הארץ הפכה מבחירה למחויבות של ממש. הגנת הסביבה דורשת מאמץ מתואם בין מדינות, חברות ואזרחים ברחבי העולם ליישום טכנולוגיות נקיות, הפחתת פסולת, צמצום פליטות גזים מזהמים ועצירת הנזק הבלתי פוסק ליבשה, לאוויר ולמים. ממחזור פסולת, חיסכון באנרגייה ועד לשימוש במוצרים ידידותיים לסביבה, שינוי באורח החיים של כל אחד ואחת יכולים לעשות את ההבדל הנדרש.

שמירה על איכות הסביבה – מה זה אומר?

שמירה על איכות הסביבה פירושה נקיטת צעדים ויוזמות שמטרתן להגן על הסביבה הטבעית ולצמצם את ההשפעות המזיקות של האדם. זה כולל שימוש בטכנולוגיות נקיות וידידותיות לסביבה, צמצום זיהומים, שימוש חוזר במוצרים כמו כוס תרמית ממותגת, שימוש במוצרים אקולוגיים, מחזור, הפחתת פסולת ועוד. שמירה על איכות הסביבה היא גישה כוללת של שמירה על המשאבים של כדור הארץ לטובת הדורות הבאים.

כיצד נוכל לשמור על איכות הסביבה?

יש דרכים רבות שבהן כל אחד מאיתנו יכול לתרום באופן ישיר לשמירה על איכות הסביבה. הינה כמה דוגמאות:

חיסכון בחשמל

בבית אפשר לחסוך בחשמל ולצמצם את הבזבוז המיותר של אנרגייה על ידי כיבוי מכשירי חשמל שאינם בשימוש, החלפת נורות לחסכוניות ועוד. המטרה בהפחתת חשמל היא למזער את השימוש בטכנולוגיה מזהמת ליצירת חשמל (במקרה הזה דלקי מאובנים), ובמקביל אפשר לפעול כדי להפוך טכנולוגיות אקולוגיות ליצירת חשמל לפופולריות יותר, למשל התקנת מערכות סולאריות על הגג היוצרות חשמל מאור השמש.

למחזר ולמיין את האשפה

זהו הזמן למיין ולמחזר פסולת ביתית ולהפריד בין אשפה אורגנית, נייר, פלסטיק, זכוכית וכדומה. המטרה היא מחזור חומרי הגלם הללו למוצרים חדשים כמו טקסטיל איכותי ובר-קיימא מפסולת טהורה, או מלתחת קפסולה במקום להטמינם בקרקע ולחכות עשרות אלפי שנים שיתכלו.

הקפדה על כללי משרד התחבורה לזיהום הרכב

עמידה בתקנות משרד התחבורה לבדיקת זיהום אוויר מכלי הרכב תעזור לכם לשמור על טביעת כף רגל פחמנית קטנה ככל האפשר. אם אפשר, מומלץ להעדיף שימוש בתחבורה ציבורית כדי להפחית את הזיהום הנוצר מכלי רכב.

לא להשליך פסולת

היפטרו מההרגל להשליך פסולת ברחוב, בטבע, בים או בשטחים פתוחים. יש להשליך פסולת אך ורק למכלים המיועדים לכך לאיסוף ולמחזור פסולת. חשוב מאוד גם להמעיט בייצור פסולת ולעבור לשימוש במוצרים רב פעמיים כמו מארז ידידותי לסביבה או Eco friendly kits שאפשר למצוא באתר שלנו.

חיסכון במים

אנחנו כבר לא רואים את הפרסומות המלחיצות בטלוויזיה שבהן מספרים לנו שישראל מתייבשת, אבל זה לא אומר שאפשר לבזבז מים – מודעות אקולוגית כוללת בתוכה גם חיסכון במים. סגירת ברזים וטיפול בטפטופים, התקנת מסננים חסכוניים והשקיית גינות במים מטוהרים הם רק חלק מהדרכים שבהן אפשר לחסוך במים.

למה חשוב לשמור על איכות הסביבה?

יש סיבות רבות ומגוונות שבגללן כדאי לשמור על איכות הסביבה ולנקוט אמצעי מנע כנגד זיהומים ופגיעה אקולוגית:

  • זיהום אוויר, מים וקרקע פוגעים ישירות בבריאות הציבור וגורמים לעלייה חדה בתחלואה נשימתית, לבבית וסרטנית. חומרים מסוכנים בסביבה הם איום בטיחותי יום יומי על התושבים 
  • זיהום והרס בתי גידול טבעיים מאיימים על המגוון הביולוגי ביבשה ובים. מינים רבים של צמחים ובעלי חיים, ובהם גם כאלו אשר נפוצים בישראל, נתונים בסכנת הכחדה מוחשית עקב פגיעה אקולוגית
  • שינויי האקלים בעקבות פליטת יתר של גזי חממה היא איום ממשי על עתיד כדור הארץ כולו. עלייה בטמפרטורות, המסת קרחונים, אירועי מזג אוויר קיצוניים ועליית פני הים הם רק חלק מההשלכות ההרסניות
  • לסביבה מזהמת ולא בטוחה יש מחיר כלכלי וחברתי כבד מנשוא הפוגע באיכות החיים של כולם. סביבה נקייה ומטופחת חיונית לרווחת התושבים ולשגשוג
  • על הדור הנוכחי מוטלת אחריות מוסרית ואתית כבדה להותיר לדורות הבאים פלנטה בריאה, ראויה למחיה ומשגשגת

המלצות איך להטמיע שמירה על איכות הסביבה לדור הצעיר

חשוב לחנך את הילדים ובני הנוער לשמירה על איכות הסביבה. לדוגמה האישית של ההורים על הילדים תהיה השפעה רבה יותר כאשר היא תהיה ויזואלית ולא מילולית. על ההורים לשמש דוגמה אישית בהקפדה על מחזור, חיסכון במשאבים ואהבת הטבע. כך תוכלו לעשות זאת:

ללמד את הילדים למחזר

למדו את הילדים למיין ולמחזר פסולת ביתית החל מגיל צעיר. הסבירו להם את החשיבות שבמחזור ועודדו אותם להקפיד על הפרדת פסולת. כמו כן, למדו את הילדים להשתמש שוב במוצרים ואריזות שאפשר למלא שוב במקום להשתמש במוצרים חד פעמיים, למשל בקבוקי מים רב פעמיים ושקיות בד לקניות במקום ניילון חד פעמי

ללמד את הילדים כיצד להפריד בין סוגי פסולת
למדו ילדים כיצד להפריד בין סוגי פסולת שונים כמו אורגני, נייר, פלסטיק ומתכת לשם מחזור החומרים. תוכלו לקנות פחי אשפה ייעודיים ומותאמים למחזור ולהניח אותם במקום נגיש לכולם בבית.

לגדל בגינה ירקות ועשבי תיבול

עודדו ילדים לגדל ירקות, עשבי תבלין וצמחים בגינה, במרפסת או אפילו על מדף בחלון כפרויקט משותף. כך הם ילמדו על מקור המזון ועל הקשר של האדם לטבע. כדאי גם לצאת עם הילדים לטיולים בחיק הטבע וללמוד על חשיבות השמירה על בעלי החיים, הצומח ובתי הגידול. הסבירו להם מדוע חשוב שלא להשליך פסולת רעילה אשור עלולה לגרום לנזקים שונים.

האם שמירה על איכות הסביבה יכולה למנוע אסון אקולוגי?

שמירה נכונה ואחראית על איכות הסביבה יכולה בהחלט למנוע אסונות אקולוגיים ולהציל את כדור הארץ מקריסה סביבתית. דוגמאות לכך אפשר לראות במדינות שונות שנקטו יוזמות סביבתיות ובכך הצליחו למתן משברים:

  • גרמניה השקיעה מאמצים ותקציבים עצומים במעבר לאנרגיות מתחדשות והפחיתה פליטות פחמן באופן ניכר
  • מדינות סקנדינביה ממיינות וממחזרות יותר מ-90% מהפסולת הביתית ומונעות זיהומים רבים
  • קוסטה ריקה הפכה ליצואנית האנרגייה הירוקה המובילה בעולם עם הסבת כל תחנות הכוח שלה לאנרגייה מתחדשת
  • סין החלה לנקוט צעדים קריטיים נגד זיהום האוויר הקטלני בעריה, ואף הצליחה להפחית זיהום בכ-30% תוך שנתיים

לסיכום

שמירה על איכות הסביבה היא אחריות משותפת המוטלת על הכתפיים של כולנו. על כל אחד ואחת לנקוט צעדים יום יומיים חשובים להפחתת זיהומים ופסולת בבית, ולהקפיד על חיסכון במשאבים כמו מים וחשמל. יחד עם מדיניות לאומית נחושה לקידום אנרגיות נקיות ופיתוח בר-קיימא, נוכל לשמר את כדור הארץ למען ילדינו ולדורות הבאים.

רשימת ההפתעות
Sign in

No account yet?